Plusy a mínusy MSR detí a mládeže očami rodiča

Zhruba po týždni strávenom v naozaj kľudnom a príjemnom prostredí Tatralandie som sa rozhodla reflektovať a prezentovať pár osobných a dúfam racionálnych postrehov z tohtoročných majstrovstiev.

Plusy :

Určite hladký priebeh. Za toto musíme organizátorov určite pochváliť. Žiadne zdržovanie, žiaden posun. Klapalo to ako hodinky. Takisto klapala práca celého organizačného tímu a rozhodcov. Určite prínosom boli aj prednášky v rámci tréningov, motivácie, či práce s deťmi, ktoré odprezentoval pán Roháček a Paleček.Ale ako povedal jeden nemenovaný veľmajster:….,, zvykli sme si pozerať krásne pripravené prezentácie, o motivácii, odmenách, o práci s deťmi. To je všetko super. Ale zabúdame na jeden fakt. Ak sa dieťa chce stať veľmajstrom, prípadne úspešným šachistom, nepotrebuje nič, iba 3 hodiny denne riešiť algoritmy prepočtov nad šachovnicou… ” Obrovský kus pravdy. Obrázky a slová sú pekné, ale prioritným ostáva faktor driny a pracovitosti.

Atmosféra. Výborná. navzdory konkurencii, rivalite, dominovala v priestoroch areálu priatelská atmosféra. Deti utužovali svoje kamarátske vzťahy v komunite futbalom, návštevami aquaparku, či večernými stretávkami pri spoločenských hrách.Dospelí zasa mali možnosť počas celých MSR stretnúť to najlepšie zo šachovej komunity. Či už špičkových trénerov, hráčov, rodičov úspešných šachistov, ale aj pána prezidenta SŠZ a vymeniť si skúsenosti a poznatky.

Mínusy :

Veľkým handicapom, ktorí organizátorom nepridal na sláve je fakt, že prehliadli , prípadne nezabezpečili pitný režim. Na podujatí, akým sú MSR by malo byť samozrejmosťou, že pitný režim bude k dispozícii. Opak bol však pravdou. Počas celých majstrovstiev deti pitný režim nemali zabezpečený a tak sa jednoducho museli spoliehať na vlastné zdroje, prípadne častejšie odbehávať na WC.

Strava. No, žiadna sláva. Nedovarené, nedochutené, slabé,malé porcie. Otázky typu :….stačia ti dva kopčeky ryže.. zobrali chuť na ten tretí zaplatený kopček.Celkovo úroveň stravy bola naozaj podpriemerná, rovnako ako prostredie stanu, v ktorom sa jedlo podávalo. Samozrejmosťou sa pomaly stávalo aj to, že na hráčov, ktorí hrali najdlhšie čaj nevyšiel, niekedy vraj ani obed.

Medzi nedoriešené otázky ubytovania patril aj posledný deň. Kolo začínalo o 9.hodine, ubytovanie sa muselo ukončiť o 10.hodine. Kufre, zhon, prázdne chatky a neskutočne naprataná hala batožinou. Prečo ? Mravcom, ktorých sme mali na izbách to bolo aj tak jedno a kedže je mimo sezóny, chatky aj tak ostávali prázdne. Ako k tomu prišla mládež, ktorá tam bola bez rodičov a na kolo nastupovala o 9tej?… Jednoducho musela vypratať chatky už do avízovaného začiatku kola, inak hrozila penalizácia vo výške 20€ur za nskoré odovzdanie kľúčov. !Vyhodnotenie bolo naplánované na 14.30… čas od 10.00- do 14.30 s batožinou, kuframi bol neskutočný. Ešteže sa stihol dať oznam : ,,auto nie je trezor.” !

V rámci organizácie by bolo určite vhodné zabezpečiť jednorázove pokrytie wifi.Počas celej akcie v areáli. na chatkách žiaden signál nebol a kto chcel byť online, musel sa presúvať na recepciu. Takisto by bolo vhodné doriešiť vstupy na aquapark, / denný lístok 9,90 / a zmeniť celodenný vstup na hodinový, keďže celodenný vstup hráči nemajú šancu využiť a cena 9,90eur za 2hodiny je predsa len dosť vysoká.Účastníci by určite privítali počas akcie aj možnosť “bufetu ” , prípadne normálnych cien, nakoľko pol litra kofoly za 2,50€ bolo už tiež asi maximálne nad naše pomery.

Každopádne, za peniaze zaplatené na MSR by som možno očakávala iné služby. Na druhej strane, šachové diskusie a možnoť stretnúť zaujímavé osobnosti bola na nezaplatenie, ale ani to nestačí na pokrytie chybičiek, ktoré sa v rámci organizácie vyskytli. Ostáva len dúfať, že na druhý rok sa tieto nedostatky s predstihom vyriešia.

Krátky vstup zo záverečného vyhodnotenia a rozhovor s tými najlepšími si môžte pozrieť hneď pondelok na STV1 v športových novinách.

 

Adresa