V4 Open Štiavnica 2016

V dňoch 02.-10.07.2016 sa v priestoroch internátov SLŠ konali Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov / uzavretý turnaj  GM / spojené so Štiavnickým šachovým festivalom / OPEN, BLITZ / Náš domáci klub mal tiež svoje zastúpenie v podobe Tea, Dominiky a Alexa. takisto aj v podobe šachového tria Paňkovcov. Celý festival bol obohatený aj tradičným živým šachom, simultánkou, ale aj futbalovým turnajom, ktorý si najmä deti užili asi najviac.

Uzavretý GM Turnaj :

Skrytým favoritom Gm turnaja bol veľmajster Petrík /2465/, ktorému však turnaj nevyšiel. Prvé dva kola remízoval a hneď nato, v treťom kole nasledovala prehra s Nayhebaverom a obzvlášť “krutá ” bola prehra s Christopherom v piatom kole. v ktorej petrík držal celý čas výherné postavenie Petrík-Repka , takže nakoniec sa Tomášovi ušla až piata priečka.

Tretie miesto vybojoval IM Repka Christopher, so ziskom 5.5 b. Druhá priečka bola pre IM Mazúra Štefana, so ziskom 5.5boda a prvenstvo so ziskom 7 bodov si s prehľadom udržal GM Milan Pacher, ktorý sa stal novým Majstrom Slovenska pre rok 2016.

Blahoželáme !

link na partie s analýzou “tu

V4-OPEN : / domáci hráči /

1.kolo : rozstrelovka. Povinné jazdy. Hráči, plní optimizmu a energie dokázali prekvapiť aj silnejších súperov. Dominika šokovala remízou s IM Gažíkom, ktorý mal čo robiť, aby partiu dotlačil so remízy.  Pozitívne nás šokol Edo, ktorý remízoval s FM Martonom Urhegyi / v posl.kole bojoval na druhej šachovnici /. Rado remízoval s Haringom, Teo s prehľadom vyhral a Alex po 4,5hodinovej pomerne vyrovnanej hre chybil v koncovke s Hlaváčom / 2007/ takže partiu prehral. Prekvapivú výhru zaznamenala Bobrová /1370 /, ktorá porazila Milcovú / 2002/

2.kolo :

Lukáš Bango vyhráva nad WGM Kochetkovou.Dominika v súboji s IM Nagy Gáborom bola takmer bez šance, takže jej prehra nikoho neprekvapila. Domi sama skonštatovala, že je obrovský rozdiel hrať so súperom, ktorý má elo nad 2439. Teo trochu zaskočil prehrou nad elovo slabším súperom a Alexova prehra s Filipom Neumannom, sa dala čakať.

3.kolo -9.kolo :

Teo vyhráva s poliakom, Dominika vyhráva s poľkou hráčkou Dylag / to meno sme si zapamätali nakoľko dievčina vystriedala všetkých našich hráčov- Dominiku, Alexa, Rada.. / a Alex konečne remízuje s pánom Babinským /1693/, s ktorým v štvrtom kole prehráva pre zmenu Dominika. Teovi tento turnaj veľmi nevyšiel, stratil prepočet -114bodov a so ziskom 4,5boda skončil na 81.mieste. / nasadená 20/ Určite najviav ho mrzela aj prehra s Ištokom /1948/ kde po 20.ťahu sa mu celá výherná pozícia rozsypala a po odmietnutí remízy, partiu prehral. Dominika stratila -59,2bodov a skončila na 99mieste /82nasadená /, kolá tu a Alex so ziskom 3bodov získal 63,2 bodov a skončil na 133 mieste. Dôležité bolo to, že konečne dokázal hrať 6hodín  / s dylag nekonečná partia, z prehratej otočil na remízovku, ktorú odmietol a chybou v koncovke partiu po 6hodinách prehral. Konečne bez plaču. Potešila výhra so Zichom, keď v koncovke dáma dve veže nečakane triumfoval a partiu prekvapivo vyhral. kolá  tu

V4-OPEN celkovo :

Prvenstvo si vybojoval húževnatý terminátor IM Aczel Gergely z Maďarska. Pri jeho nezlomnosti získal od ostatných také poslovenčené priezvisko ” oceľ “. K partii chodil vždy s desiatovým boxom, ktorý bol neskutočne zaplnený kúskami čokolády / Alex tam stále odbehával monitorovať obsah / vedľa šachovnice si položil ďalšie tri čokolády a v taške pri stolíku mal ďalších 5balíčkov.  jedinú remízu “prijal ” od Gm Tallu v partii, ktorá sa hrala do 21.00, pričom od 15.ťahu bola remízová a nedala sa “vyhrať “. Vlado ponúkol remízu a Aczel pozeral pozeral 25minút na šachovnicu  a potom -“fuk ťah “. A takto to pookračovalo až do spomínaných večerných hodín, kedy už aj Aczel pochopil , že nenájde výherný ťah a remízu prijal. Hneď na ďalší deň prehral s GM Mihokom / nas.1 / a nasledovala hra s Mikim Maníkom. Miki skúšal všetko možné, aby Aczel opať vo vyrovnanej pozícii prijal remízu.- navrhol ju po 20.ťahu. kedy Aczel zasa asi 35 minút pozeral na šachovnicu a urobil ďalší ťah. Po 5-tich hodinách Miki zasa ponúkol remízu. Vtipné bolo to, že ani skúsení šachisti nevedeli, kto z tých dvoch stojí lepšie. Vyrovnaná, zákerná pozícia. Nakoniev však Aczel ťah našiel a vyhral. Po 6hodinách vzal Maníka do miestnosti na analýzy a veselo, ako by hral iba hodinku, začal analyzovať ťahy. Takže celkove prvenstvo mu patrí naozaj zaslúžene. Druhé miesto získal GM MIHOK. tretie GM Talla, na štvrtom skončil GM MANÍK, ktorý bral cenu aj za najlepšieho slováka–

výsledky

Blahoželáme !

BLITZ :

Blitz turnaj sa hral na 11kôl, s tempom 3min.+2s ťah. Do turnaja bolo prihlásených 41hráčov, štartovný vklad 5€ur. Najvyššie nasadeným bol GM Sergei Movsesjan, ktorý potvrdil skvelú formu a z 11 kôl nestratil ani pol bod. Druhé miesto so ziskom 8.5boda získal IM Nagy Gabor a tretiu priečku obsadil GM Maník, s výkonom 8bodov. Výbornú formu zaznamenal aj  FM Ruckschloss Karol– 4.miesto,8.bodov ale aj famózne hrajúci FM Samir Sahidi,ktorý odremizoval Maníka.

Z našich nastúpil iba Alex a Dominika. Alex sa na blicáky teší, čo potvrdil aj pekným výkonom.Z 11bodov si pripísal 5,5 a určite najviac potešila výhra s FM BOMBEKOM, remíza s Hlaváčom a výhra s Dominikou. S tou sa stretli v poslednom kole. Alex skúšal ešte pred hrou vyobchodovať remízu, ale keďže Sominika to striktne zamietla, musel hrať. O to väčšiu radosť mal, keď s ňou vyhral.. / samozrejme, Dominika mu to vrátila o deň vo vážnej partii …/ Alex skončil ny výbornom 23mieste. s plusom 102boda. Dominika získala 4,5 boda a obsadila 32.miesto.

Výsledky : tu

Blahoželáme !

Celková bilancia turnaja…respektíve prečo tam o rok pôjdeme zasa.

V prvom rade by som sa chcela poďakovať organizátor za výborne pripravený a organizačne premyslený turnaj. Organizátori zabezpečili za pomerne slušnú cenu hráčom výborný komfort. Ubytovanie a stravovanie bolo v budove, v ktorej sa zároveň aj hralo, takže odpadli starosti so skorým vstávaním spojeným s presunom. Zvlásť vynikajúca bola strava,kde sa na porciách rozhodne nešetrilo… Keď už Rasťo Diviak na tretí deň povedal- už dva dni som nebol hladný…tak my ostatní sme už boli skoro presýtení. Dnes pri raňajkách si to pochvaľovala aj Teova mamka, ktorej Teo povedal, že konečne turnaj, kde nie je hladný. 

Veľkým obohatením boli aj spievodné akcie. Každý deň priamo počas turnaja, na hlavnej chodbe, s vyčleneným miestom na sedenie, sa realizovali živé komentované analýzy partií uzavretého turnaja. Gm Ján Plachetka a Gm Sergei Movsesjan rozprávali tak zaujímavo a vtipne, že som tam vydržala sedieť aj ja. Piatok sa k nim pridal aj český veľmajster korešpondenčného šachu, takže naozaj , bolo čo počúvať a bolo tam vždy plno.

)Dalšou výhodou bolo zabezpečenie miestnosti na analýzy. Hneď po odohraní partií sa hráči mohli presunúť do dolnej časti, v ktorej bolo 20šachovníc pripravených na analýzu, alebo na preskúšanie ťahov.

K sprievodným akciám, ktoré mali pozitívny ohlas , určite patril aj futbalový turnaj, ale aj povestný štiavnický šach na námestí, štiavnický jarmok, návšteva prírodnej bane, zámku, alebo iba prechádzka Štiavnicou, posedenie v čajovni Klopačka, alebo v povestnej kaviarničke Divná Pani. Najmä večer sa dalo v meste stretnúť kopec šachistov, ktorý posedávali a samozrejme rozoberali svoje výkony a partie. V priebehu turnaja sa konalo aj žrebovanie extraligy, na ktoré sa dalo aj pozrieť.

Veľkým pozitívom je aj stretnutie s hráčmi, ktorý patria medzi našu slovenskú elitu, stretnutie s ľuďmi, ktorý sa šachu venujú či už trénersky, alebo participujú v tejto oblasti, výmena skúsenosti, názorov a pohľadov na malý šachový svet, ktorá určite poteší.

Takže , keď ste tam ešte neboli, určite si nájdite čas o rok, lebo ísť na turnaj do Banskej Štiavnice, sa oplatí.

Fotogaléria :tu

 

Adresa