Liga Majstrov v šachu

Dňa 7.11.2016 začína v Novim Sade  Liga Majstrov v šachu. Slovensko zastupuje ŠK Modra a ŠK Dunajská Streda.

Výsledky :http://chess-results.com/tnr246470.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984

Online :https://www.chessbomb.com/    / od 15.00 /

1.kolo : koment p.Rachelu 
Európsky klubový pohár píše už svoj 32.ročník, na ktorý sa zaregistrovalo 62 družstiev z celej Európy,ktoré majú na svojich súpiskách hráčov prakticky z celého sveta. Je to ozajstný šachový sviatok, vidieť tu hráčov z najužšej šachovej špičky s ratingami aj vyše 2800, s niekoľkými majstrami sveta a šachovými legendami, o ktorých sa našinec môže len dočítať v šachových publikáciách a knižkách. A tu ich vidieť v reáli, v akcii.Zo Slovenska sú tu dvaja zástupcovia našej extraligy vicemajster Slovenska / vlaňajší víťaz extraligy ŠK Stará Ľubovňa prenechal svoje miesto vicemajstrovi/ ŠK Dunajská Streda a ako „extra hráč“ ŠK Modra. Dunajská Streda je nasadená s číslom 21 a ŠK Modra s číslom 39.
ŠK Dunajská Streda mala v prvom kole 52.nasadené talianske družstvo, ktoré má v názve meno prvého majstra sveta, Steinitz Roma. Naše družstvo bolo favoritom tohto stretnutia, nakoľko na piatich šachovniciach sme mali vyšší rating, len na jednej podstatne nižší, nakoľko náš hráč základnej zostavy GM Czebe Attila bol v čase prvého kola ešte na šachovom podujatí v Holandsku a pricestuje za našou výpravou neskôr. Čiže sme nastúpili v zostave /podľa poradia na Súpiske/ IM Tamás Petényi,IM Albert Bokros, IM Máté Bagi, GM Zoltán Varga, IM Michal Mészáros a Jozef Ráchela. Nehrajúcim kapitánom bol p. Juraj Petényi, predseda nášho klubu. Stretnutie začalo presne o 15.00 hod., za obrovského záujmu divákov /plná sála 5-hv.hotela Park/, ktorí však po 15 minútach museli hraciu miestnosť opustiť, včetne náhradných hráčov a pritomní mohli okrem hrajúcich hráčov ostať len kapitáni a rozhodcovia jednotlivých stretnutí. A tak sa rozpútali tuhé boje za šachovnicami. V tom našom stretnutí sme nechceli nechať nič na náhodu. Rimania sa nás nezlakli a rozpútali aktívne a ostré otvorenia /čomu sme však boli v kútiku duše radi, lebo platí zásada, že silnejší hráč sa v ostrých zápletkách väčšinou vie v konečnom dôsledku lepšie orientovať/. A tak sa zrodil náš prvý bodík, v podobe miniatúrky v majstrovskom podaní nášho Zoltána Vargu, v pozícii kde „viselo prakticky všetko“, veľmi poučná partia, ktorá určite vôjde do učebníc šachových otvorení. Druhý náš bodík zaznamenal pisateľ týchto riadkov, proti o takmer 200 bodov silnejšiemu súperovi, v hre sicílskej obrany /Paulsenova varianta/, pekným trpezlivým matovým útokom, kde súper nenašiel najlepšiu obranu, ale ťahal to až do matu, nakoľko sa nevedel zmieriť s tým, ža ho premôže ratingovo slabší hráč. Tretí náš bod zaznamenal Albert Bokros, ktorý v prechode do strelcovej koncovky získal pešiaka, potom aj druhého a zvyšok bola otázka techniky. Zostávali ešte tri ostré partie, v ktorých sme ale získali ešte jedno víťazstvo Máté Bagiho a dve pekné remízy Tamása Petényiho a Michala Mészárosa. Celkovo sme teda mohli zaknihovať víťazstvo v pomere 5 : 1 a to nás posunulo do dnešného druhého kola proti domácemu srbskému družstvu na šiesty stôl, čiže partie budú vysielané aj online a tak momentálne kujeme taktiku, čo a ako. Ak nám budete na dialku držať palce, môžme aj dnes dosiahnúť úspech.
Novi Sad, 7.11.2016, Jozef Ráchela

Adresa