1.liga – Záchranársky súboj pre domácich / sobota, nedeľa/

Osobne som sa dnes veľmi trápil so svojou pozíciou, takže iné partie som takmer ani nevidel. Isté je, že pri nás stálo šťastie.Ako tak som stihol pozrieť na dolné štyri šachovnice, prvé štyri neviem nejako dôkladne posúdiť.  Rišo D. na jedničke mal pozíciu, ktorá bola vynikajúca a sľubná, osobne sa mi páčila- ale ako vyhral, neviem. Na dvojke mal Milan kvalitu, ale súper za kvalitu troch pešiakov.-to už vôbec neviem posúdiť, kto stál lepšie.To isté platí aj o trojke.Tóno rozohral veľmi zle,jeho súper  pekne stupňoval tlak až ku svojej výhre, podobne to rozohrala aj Dominika,tá tiež  bola pod tlakom,ako vyhrala neviem.Ja na sedmičke som bol poriadne prekvapený  súperkou,vôbec som ju nečakal a v otvorení som začal vymýšľať,vymyslel som z toho strategickú katastrofu,otvorenie vyhrala súperka na celej čiare,ale od strategickej výhry ku reálnej je ešte poriadne dlhá cesta,hlavne ak je šachovnica plna figúr,snažil som sa predkladať čo najviac polienok pod nohy až  kým sa na jednom súperka nepotkla,ani potom som si nebol úplne istý svojou pozíciou,isté je ,že po časovke v 41 ťahu po dlhom rozmýšľani zrejme z jej strany prišla hneď rozhodujúca chyba(ešte som to nedával do PC),potom to už bola jednoznačná záležitosť za mňa.Richard na osmičke tiež bol celú partiu pod tlakom,partia prešla až do rôznofarebných strelcov,s jedným párom veží,to už vyzeralo remizovo,ale súper dovtedy pokúšal osud,až kým sa od neho neodvrátil. Dnes veľmi dôležitá, ale aj veľmi šťastná výhra,minimálne posledné 3 šachovnice sme otáčali pozície.

http://www.chess-results.com/tnr237515.aspx?lan=4&art=3&rd=5&wi=821

 

Nedeľa :,,Moja nečakaná prehra rozhodla a osude hosti,ale poďme pekne po poriadku. Prvý končí Milan na trojke,ako čierny v sicílskej nemal problém vyrovnať hru a v zjednodušenej pozicii ponúknut remizu

Števo na štvorke čelí grunfeldovej obrane,vyzerá to tak,že si márne spomina na teóriu,jeho centrum je o chvilku pod silným tlakom, ktorému náš hráč nedokáže čeliť… 1,5-0,5.

Na jedničke to dnes vyzeralo,akoby obaja hráči smerovali do konkrétnej pozície v sicílskej obrane,možno do 20 ťahu to bolo veľmi rýchle,mne pripadala pozícia bieleho o niečo perspektivnejšia,rozuzlenie partie som už nevidel,isté je, že domáci zvýšili na 2,5-0,5.

Potom som skončil ja,po dlhých rokoch zahral niekto proti mne ruskú hru,ešte k tomu bočný variant.Snažim sa spomenúť na správny postup,ako sa vymaniť z neprijemnej väzby,najprv reagujem logicky a správne, ale potom som mal najprv uskutočniť výmenu v centre,až potom odist z väzby(pritom som si spomenul aj správne,ale jednoducho som tak nezahral).Súper berie figúrku,dobre ,ja vezmem pešiaka,napadnem mu nekrytú vežu a potom figúrku doberiem.Ibaže súper vežu nepokryl ,namiesto toho vylepšil postavenie druhého strelca a mne došlo, že môj kráľ sa ocitol pod matovým útokom.

Tomu sa dalo  celit iba za cenu materialu s beznadejnou poziciou kde sa super nemal ani kde pomylit.3,5-0,5.Ryszovu partiu je tazke hodnotit,pozicny boj nakoniec vyznel pre domaceho hraca, v  zavere rozhodla väcsia dynamika jeho figur aj slabsi kral nasho hraca.4,5-0,5.Az potom prisli nase chvile,najprv vyhral Peto na osmicke,ale neviem ako,nasledovala pekna vyhra Tona ,ktory ako cierny najprv ziskal pesiaka,potom bol super koli narastajucemu tlaku nuteny odovzdat aj figurku,a posledny dohral Mato na sedmicke,ktory pekne vyuzil oslabene postavenie superovho krala k zisku pesiaka a potom figurky.Konecne skore asi presne vystihuje to,co sa dnes dialo na sachovniciach 4,5-3,5 pre domacich.

Adresa